Below are the names of those running for public office in Somerset County in the Nov. 7, 2017, general election. Also included are ballot questions. Come back to NJ.com on election night where we will be providing an update on who won.
Freeholder
Two, 3-year seats
Brian D. Levine (R) (incumbent)
Brian Gallagher (R)
Shanel Robinson (D)
Alex Avellan (D)
County Clerk
One, 5-year term
Brett A. Radi (R) (incumbent)
Steve Peter (D)
Bedminster Township Committee
One, 3-year seat
R. Colin Hickey (R)
Denise King
Bedminster Township School District
Three, 3-year seats
Giovanna Lamiera
Howard Wolkow
Francis J. Porcelli
Michael Allegra
Ralph W. Wojtech
Bernards Township Committee
Two, 3-year seats
James K. Baldassare, Jr. (R)
John Carpenter (R) (incumbent)
Sarah G. Booth (D)
Joan B. Harris (D)
Bernards Township School District
Three, 3-year seats
Linda Wooldridge
Jennifer Korn
No nomination made
Bernardsville Borough Council
Two, 3-year seats
William Youngblood (R) (incumbent)
Karen J. Gardner(R)
Christine Zamarra (D)
Thomas O'Dea, Jr. (D)
Somerset Hills School District
Bernardsville (Two, 3-year seats)
Sara Sooy
Patricia Wry
Kathleen A. Tober
Anthony Sardis
Peapack-Gladstone (One, 3-year seat)
Heather Santoro
Bound Brook Borough Council
Two, 3-year seats
Ksenia Lebedeva (R)
Elizabeth Jannuzzi (R)
Abel Gomez (D) (incumbent)
Nicole Epps (D)
One unexpired term
Glen Rossi (R)
Bonnie Jean Grube (D)
Bound Brook School District
Three, 3-year seats
Jennifer Thompson
Michael Bal
William R. Boehm, Jr.
Mario Meola
Branchburg Township Committee
One, 3-year seat
James G. Schworn (R) (incumbent)
Todd A. Ingemi (D)
One unexpired term
Brendon A. Beatrice (R)
Daniel Payne (D)
Branchburg Township School District
Three, 3-year seats
Catherine Curcio
No nominations filed
Bridgewater Township Committee
Three, 3-year seats
Allen F. Kurdyla (R) (incumbent)
Howard V. Norgalis (R) (incumbent)
Filipe Pedroso (R) (incumbent)
Howard Stamato (D)
Sandra Rhue (D)
Rebecca Dryl (D)
Bridgewater-Raritan Regional School District
Bridgewater (Two, 3-year seats)
Barry R. Walker
Zachary Malek
Evan Lerner
Raritan (One, 3-year seat)
Ann Marie Mead
Far Hills Borough Council
Two, 3-year seats
Joseph E. Carty (R) (incumbent)
Sheila J. Tweedie (R) (incumbent)
Johanna C. McCarten (D)
One unexpired seat
Mary Chimenti (R)
No nomination made (D)
Franklin Township Council - Ward 1
One, 3-year seat
Laxman Kanduri (R)
Theodore (Ted) Chase (D) (incumbent)
Franklin Township Council - Ward 2
One, 3-year seat
Scott Siegel (R)
William (Will) Galtieri (D)
Franklin Township Council - Ward 3
One, 3-year seat
Beverly Briggs-Lawson (R)
Charles Onyejiaka (D) (incumbent)
Franklin Township Council - Ward 4
One, 3-year seat
Estelle M. Mitzen (R)
Carl Wright (D) (incumbent)
Franklin Township Council - Ward 5
One, 3-year seat
Nabil B. Choueiri (R)
James Vassanella (D) (incumbent)
Franklin Township School District
Three, 3-year seats
Michael J. Smith
Michelle L. Shelton
Nishita Desai
Andre T. Fryson
Patricia E. Stanley
Ed Potosnak
Green Brook Township Committee
Two, 3-year seats
James Benscoter (R) (incumbent)
Francis Gaffney (R)
Bryan Murdock (D)
David C. Green, Jr. (D)
Green Brook Township School District
Three, 3-year seats
Darlene Connors
John Brault
Jason Ash
Hillsborough Township Committee
Two, 3-year seats
Gloria McCauley (R) (incumbent)
Doug Tomson (R) (incumbent)
Jane M. Staats (D)
Harrison J. Burke (D)
Hillsborough-Millstone School District
Three, 3-year seats
Lorraine A. Soisson
Linda Fu-Fung
Ann Harris
Nicole Risher
Kiru Thangavelu
Judith C. Haas
Thomas J. Zobele
Manville Borough Council
Two, 3-year seats
Stephen H. Szabo (R) (incumbent)
Joseph A. Lukac, III (R)
Sherri A. Lynn (D)
Mark A. Gregor (D)
Manville Borough School District
Three, 3-year seats
Louis H. Petzinger, Jr.
Jeanne Lombardino
Heidi Alles
Robert M. Kaminski
Dayna A. Camacho
One, 1-year unexpired term
Kristen Gall
Branden Agans
Millstone Borough Council
Two, 3-year seats
Scott Ross (R) (incumbent)
Alan Kidd (R) (incumbent)
No nominations made (D)
Montgomery Township Committee
One, 3-year seat
David Cheskis (R)
Sadaf F. Jaffer (D)
Montgomery-Rocky Hill School District
Three, 3-year seats
Paul M. Johnson
Amy Miller
Ranjana R. Rao
Paul Blodgett
North Plainfield Borough Council
No local race
North Plainfield School District
Two, 3-year seats
Willie Vick, Jr.
Bianka M. Butler
James D. McGovern
One, 2-year unexpired term
Thomas J. Allen
Peapack-Gladstone Borough Council
Two, 3-year seats
Royal Smith (R) (incumbent)
Alice "Lisa" Saunders (R)
Amy Dietrich (D)
No nomination made (D)
Raritan Borough Council
Two, 3-year seats
Denise Carra (R) (incumbent)
Donal Tozzi (R)
Pablo Orozco (D)
Suzzan Bruno (D)
Rocky Hill Borough Council
Two, 3-year seats
No nominations filed (R)
William "Billy" Dawson (D)
Robert Uhrik (D)
Rocky Hill Mayor
One unexpired term
No nomination filed (R)
No nomination filed (D)
Philip Kartsonis (I)
Rocky Hill Borough Council
One unexpired term
No nomination filed (R)
No nomination filed (D)
Amy Kirtland (I)
Somerville Borough Council
Two, 3-year seats
Jason Kraska (R) (incumbent)
Jennifer Pearson (R)
Dennis Sullivan (D) (incumbent)
Frederick Wied, V (D)
Somerville School District
Three, 3-year seats
Derek J. Jess
Denise Van Horn
Candace Matthews
Norman Chin
Melissa Sadin
Robert M. Fenster
One, 2-year unexpired term
Erin Sweitzer
South Bound Brook Borough Council
Two, 3-year seats
Dennis Quinlan (R) (incumbent)
Bruce Blumenthal (R) (incumbent)
Richard Eickhorst (D)
Tony Gordon (D)
South Bound Brook School District
Two, 3-year seats
No nominations made
Warren Township Committee
Two, 3-year seats
George K. Lazo (R) (incumbent)
Michael Marion (R) (incumbent)
John Patrick Fahy (D)
Rick de Pinho (D)
Warren Township School District
Three, 3-year seats
David Brezee
Ayanna Taylor-Venson
No nomination made
One, 1-year unexpired term
Ilana Y. Goldstein
Watchung Borough Council
Two, 3-year seats
Stephen Black (R) (incumbent)
Robert Gibbs (R) (incumbent)
No nominations made (D)
Watchung Borough Board of Education
Three, 3-year seats
Ellyn Margulies
Tina Kelly
Joseph Mattiassi
Watchung Hills Regional High School District
Warren Township (One, 3-year seat)
Peter B. Fallon
Watchung Borough (One, 3-year seat)
Sondra Fechtner
Freddie Hayeck